Road Race Results


2016 Overall Season Results

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1221
Neil Hodgson 2 1198
Dan Bedard 3 1170
Gord Horning 4 1149
Matt Brown 5 920
Rob Vogt 6 860
Francis Siciliano 7 795
Tom Skinner 8 691
Johnny Enemark 9 649
Artur Ciejka 10 594
Nathan Blok 11 579
Hendrik Dreyer 12 535
Glen Montgomery 13 465
Dale Huzar 14 359
Doug Dewar 15 289
Frank Lucarelli 16 288
Troy Knutson 17 (tie) 278
Mike Moody 17 (tie) 278
Mikolaj Piekarski 19 271
Marika Jurgens 20 261
John Courtney 21 200
Trevor Joyce 22 190
Craig Birk 23 188
TJ Winslade 24 174
Sean Jang 25 95
Jacob Mullen 26 94
Nathan Walsh 27 93
Frank Blues 28 (tie) 91
Carter Bloom 28 (tie) 91
Alan Witwicki 30 89
Bob Hillhouse 31 88
Dave Lee 32 (tie) 87
Jason King 32 (tie) 87
Trevor Miller 34 86
Colin Park 35 85
Ron Gallo 36 (tie) 84
Andrew Snaden 36 (tie) 84
Andrew Lukaris 38 83
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 909
Natalie Vogt 2 883
Trina Brown 3 780
Alicia Thornhill 4 764
Adrienne Stedford 5 500
Leanne Garrison 6 396
Kaethe Patterson 7 394
Erin Reynolds 8 317
Cindy Thomson 9 214
Marika Jurgens 10 199
Gillian Roberts 11 195
Kristin Erickson 12 100
Youth Women Place Time Points
Olivia Brown 1 300
Madylen Brown 2 298

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016 Bonus Points” tab_id=”1467734901956-4b334ce0-7075″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Neil Hodgson 25
Glen Montgomery 25
Gord Horning 25
Dan Bedard 25
Kris Yip 25
Artur Ciejka 25
Women Place Time Points
Erin Reynolds 25
Lanita Horning 25
Cindy Thomson 25

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016 Technical Allowances” tab_id=”1467777140546-07f3c119-5d9d”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Neil Hodgson 97
Artur Ciejka 95

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-07-02 Cycle Logic Quadrilogy 72km Road Race Results” tab_id=”1467777195152-19a6fa1c-0b81″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:01:10.1 100
Rob Vogt 2 (tie) 2:01:10.4 99
Tom Skinner 2 (tie) 2:01:10.4 99
Artur Ciejka 4 2:01:10.7 97
Neil Hodgson 5 2:01:11.2 96
Dan Bedard 6 2:01:13.8 95
Gord Horning 7 2:02:42.7 94
Johnny Enemark 8 2:02:43.6 93
Dale Huzar 9 2:11:02.8 92
Matt Brown 10 2:11:03.0 91
Hendrik Dreyer 11 2:11:03.5 90
Marika Jurgens 12 2:11:08.9 89
Francis Siciliano 13 2:31:09.4 88
Nathan Walsh DNF
Doug Dewar DNF
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 1:53:32.6 100
Trina Brown 2 1:53:37.0 99
Natalie Vogt 3 1:53:44.3 98
Alicia Thornhill 4 2:01:20.5 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-07-02 Cycle Logic Quadrilogy 4.5km Time Trial Results” tab_id=”1467777200916-92fdbb25-56d8″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 5:47.6 100
Neil Hodgson 2 6:06.2 99
Tom Skinner 3 6:16.4 98
Doug Dewar 4 6:24.6 97
Rob Vogt 5 6:29.3 96
Matt Brown 6 6:33.5 95
Gord Horning 7 6:34.6 94
Nathan Walsh 8 6:36.5 93
Johnny Enemark 9 6:40.0 92
Dan Bedard 10 6:46.8 91
Francis Siciliano 11 7:40.4 90
Glen Montgomery 12 7:45.0 89
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 7:32.2 100
Natalie Vogt 2 7:54.2 99
Trina Brown 3 8:01.4 98
Alicia Thornhill 4 9:00.6 97
Youth Men Place Time Points
Youth Women Place Time Points
Olivia Brown 1 10:19.9 100

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-06-30 Cycle Logic Quadrilogy 5.5km Hill Climb Results” tab_id=”1467777204698-a198bf7c-5d25″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 9:09.9 100
Tom Skinner 2 9:21.5 99
Neil Hodgson 3 9:47.5 98
Dan Bedard 4 9:47.8 97
Frank Lucarelli 5 9:55.8 96
Rob Vogt 6 9:58.8 95
Doug Dewar 7 10:19.2 94
Matt Brown 8 10:46.8 93
Artur Ciejka 9 10:56.1 92
Gord Horning 10 11:04.0 91
Hendrik Dreyer 11 11:59.4 90
Glen Montgomery 12 12:46.5 89
Francis Siciliano 13 13:13.0 88
TJ Winslade 14 13:42.1 87
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 11:19.7 100
Marika Jurgens 2 11:56.7 99
Leanne Garrison 3 12:14.5 98
Natalie Vogt 4 12:32.3 97
Trina Brown 5 13:31.6 96
Lanita Horning 6 13:46.5 95
Alicia Thornhill 7 17:29.2 94
Youth Men Place Time Points
Youth Women Place Time Points
Olivia Brown 1 18:23.3 100
Madylen Brown 2 19:37.7 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-06-16 12km Time Trial Results” tab_id=”1466134539184-f736406d-ada6″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 16:49 100
Neil Hodgson 2 17:32 99
Rob Vogt 3 18:48 98
Gord Horning 4 19:18 97
Dan Bedard 5 19:42 96
Sean Jang 6 20:12 95
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 22:38 100
Natalie Vogt 2 22:44 99
Gillian Roberts 3 23:45 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-06-05 PGCC 46/70/93km Road Race Results” tab_id=”1465093988810-ee74dfef-fe6b”][vc_column_text]

Men Place Time Points
John Courtney 1 2:33:16.8 100
Kris Yip 2 2:33:17.1 99
Tom Skinner 3 2:33:30.0 98
Dan Bedard 4 2:33:44.7 97
Frank Lucarelli 5 2:33:45.0 96
Rob Vogt 6 2:34:00.3 95
Artur Ciejka 7 2:34:01.0 94
Nathan Blok 8 2:34:01.3 93
Gord Horning 9 2:39:20.6 92
Matt Brown 10 2:40:34.2 91
Mike Moody 11 2:40:34.3 90
Troy Knutson 12 2:44:54.2 89
Dale Huzar 13 2:56:17.4 88
Jason King 14 2:56:17.5 87
Hendrik Dreyer 15 2:56:53.2 86
Marika Jurgens 16 2:56:53.7 85
Francis Siciliano 17 (3 laps) 2:36:13.9 84
Alan Witwicki 18 (DNF)
Neil Hodgson 19 (DNF – Flat)
Women Place Time Points
Kaethe Patterson 1 1:32:20.3 100
Trina Brown 2 1:32:22.8 99
Natalie Vogt 3 1:32:58.0 98
Alicia Thornhill 4 2:03:59.1 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-06-02 7.5km Time Trial Results” tab_id=”1465093674910-bac15546-4448″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 10:29.3 100
Neil Hodgson 2 10:55.3 99
Gord Horning 3 11:53.6 98
Matt Brown 4 12:26.0 97
Rob Vogt 5 12:29.6 96
Dan Bedard 6 12:43.9 95
Francis Siciliano 7 14:26.0 94
Mikolaji Piekarski 8 14:29.0 93
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 12:41.8 100
Kaethe Patterson 2 14:26.8 99
Natalie Vogt 3 14:39.9 98
Trina Brown 4 15:14.0 97
Youth Men Place Time Points
Youth Women Place Time Points
Madylen Brown 1 19:04.4 100

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-05-22 54/90km Road Race Results” tab_id=”1464066544058-5fa7c66b-ce91″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:27:40.4 100
Neil Hodgson 2 2:27:40.6 99
Tom Skinner 3 2:27:40.8 98
Nathan Blok 4 2:27:41.0 97
Dan Bedard 5 2:27:43.2 96
Artur Ciejka 6 2:29:21.7 95
Rob Vogt 7 2:29:28.6 94
Mike Moody 8 2:29:32.4 93
Johnny Enemark 9 2:32:15.5 92
Gord Horning 10 2:32:16.3 91
Dale Huzar 11 2:32:18.4 90
Hendrik Dreyer 12 (tie) 2:41:31.6 89
Matt Brown 12 (tie) 2:41:31.6 89
Marika Jurgens 14 2:50:39.9 87
Trevor Miller 15 2:55:34.0 86
Francis Siciliano 16 2:55:58.5 85
Ron Gallo 17 2:56:25.0 84
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 1:49:19.8 100
Lanita Horning 2 1:52:13.8 99
Trina Brown 3 1:52:41.3 98
Natalie Vogt 4 2:01:50.8 97
Alicia Thornhill 5 2:22:23.8 96

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-05-19 32km Time Trial Results” tab_id=”1463730556654-dd6574fc-a93e”][vc_column_text]

Men Place Time Points
John Courtney 1 46:24.6 100
Kris Yip 2 48:27.5 99
Neil Hodgson 3 48:52.6 98
Gord Horning 4 53:12.7 97
Dan Bedard 5 54:03.7 96
Johnny Enemark 6 54:55.5 95
Rob Vogt 7 57:24.0 94
Hendrik Dreyer 8 59:58.7 93
Francis Siciliano 9 1:03:07.1 92
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 57:40.7 100
Lanita Horning 2 1:06:19.8 99
Natalie Vogt 3 1:10:05.5 98
Gillian Roberts 4 1:10:25.3 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-05-07 PGCC 42/62km Road Race Results” tab_id=”1462666833432-518d7088-b140″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1:46:25.8 100
Tom Skinner 2 1:46:25.9 99
Neil Hodgson 3 1:46:26.5 98
Dan Bedard 4 1:46:28.2 97
Troy Knutson 5 1:48:49.6 96
Mike Moody 6 1:48:52.4 95
Nathan Blok 7 1:49:01.7 94
Trevor Joyce 8 1:50:54.6 93
Johnny Enemark 9 1:53:01.5 92
Craig Birk 10 1:53:01.8 91
Matt Brown 11 1:53:02.1 90
Dale Huzar 12 1:53:45.3 89
Gord Horning 13 1:55:27.8 88
Hendrik Dreyer 14 2:03:40.2 87
Glen Montgomery 15 2:10:56.9 86
Francis Siciliano 16 2:10:57.7 85
Artur Ciejka DNF 0
Women Place Time Points
Marika Jurgens 1 1:22:15.3 100
Leanne Garrison 2 1:25:00.0 99
Trina Brown 3 1:26:27.7 98
Lanita Horning 4 1:30:51.6 97
Erin Reynolds 5 1:30:51.6 96
Cindy Thomson 6 1:37:30.7 95
Alicia Thornhill 7 2:04:59.0 94

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-05-05 12km Time Trial Results” tab_id=”1462580244212-71c9fa59-389e”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Nathan Blok 1 17:07.2 100
Kris Yip 2 17:09.7 99
Neil Hodgson 3 17:14.3 98
Trevor Joyce 4 17:59.1 97
Artur Ciejka 5 18:39.1 96
Dan Bedard 6 18:51.2 95
Gord Horning 7 19:00.3 94
Johnny Enemark 8 19:30.3 93
Matt Brown 9 20:15.2 92
Frank Blues 10 21:16.9 91
Glen Montgomery 11 21:51.5 90
Francis Siciliane 12 21:51.9 89
Mikolai Piekarski 13 22:29.2 88
TJ Winslade 14 23:02.4 87
Women Place Time Points
Leanne Garrison 1 21:28.1 100
Kaethe Patterson 2 22:25.4 99
Erin Reynolds 3 22:56.2 98
Lanita Horning 4 23:05.1 97
Alicia Thornhill 5 28:52.3 96
Youth Women Place Time Points
Olivia Brown 1 31:29.5 100
Madylen Brown 2 32:10.7 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-04-21 7.5km Time Trial Results” tab_id=”1461296793213-3e95064d-74a5″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 10:12 100
Nathan Blok 2 10:28 99
Neil Hodgson 3 10:33 98
Gord Horning 4 11:01 97
Frank Lucarelli 5 11:08 96
Dan Bedard 6 11:38 95
Jacob Mullen 7 11:40 94
Robt Vogt 8 11:45 93
Matt Brown 9 11:46 92
Carter Bloom 10 12:58 91
Mikolaj Piekarski 11 13:18 90
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 11:56 100
Natalie Vogt 2 13:51 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2016-04-16 Ruckus 55km Season Opener Road Race ” tab_id=”1460871511276-f74c1a8c-f6e9″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Tom Skinner 1 1:28:34 100
Kris Yip 2 1:28:34.1 99
Doug Dewar 3 1:28:45 98
Craig Birk 4 1:28:53 97
Nathan Blok 5 1:28:58 96
Dan Bedard 6 1:28:59 95
Neil Hodgson 7 1:32:02 94
Troy Knutson 8 1:32:32 93
Johnny Enemark 9 1:33:32 92
Gord Horning 10 1:34:54 91
Matt Brown 11 1:35:52 90
Alan Witwicki 12 1:35:53 89
Bob Hillhouse 13 1:35:54 88
Dave Lee 14 1:35:55 87
Glen Montgomery 15 1:47:14 86
Colin Park 16 2:02:45 85
Andrew Snaden 17 2:12:27 84
Andrew Lukaris 18 2:12:56 83
Women Place Time Points
Kristin Erickson 1 1:47:15 100
Leanne Garrison 2 1:49:50 99
Erin Reynolds 3 1:49:51 98
Lanita Horning 4 1:54:27 97
Kaethe Patterson 5 1:58:32 96
Trina Brown 6 2:01:04 95
Cindy Thomson 7 2:03:34 94
Alicia Thornhill 8 2:20:27 93

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion active_section=”100″][vc_tta_section title=”Overall 2015 Race Results” tab_id=”1460857050827-aaa33c91-c581″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1422
Dan Bedard 2 (tie) 1380
Rob Millar 2 (tie) 1380
Gord Horning 4 1224
Matt Brown 5 1207
Nathan Blok 6 1063
Trevor Joyce 7 1041
Neil Hodgson 8 985
Alan Witwicki 9 940
Johnny Enemark 10 829
Dennis Procter 11 701
TJ Winslade 12 595
Dave Murguly 13 559
Tom Skinner 14 491
Craig Birk 15 465
Glen Montgomery 16 432
Matt Thomson 17 411
Dale Huzar 18 382
Artur Ciejka 19 374
Greg Wetterlind 20 362
Bill Livingstone 21 358
Frank Lucarelli 22 288
Rob Vogt 23 277
Hendrik Dreyer 24 (tie) 273
Dave Lee 24 (tie) 273
Ron Lowel 26 260
Doug Merrick 27 188
Bob Hillhouse 28 174
John Courtney 29 99
Doug Dewar 30 93
Chris Ross 31 91
Bill Hellyer 32 83
Ryan Todd 33 80
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 1395
Lanita Horning 2 1093
Leanne Garrison 3 906
Erin Reynolds 4 618
Trina Brown 6 390
Marika Jurgens 7 298
Adrienne Stedford 8 297
Kelly-Anne Heinrichs 9 290
Cindy Thomson 10 195
Nikki Kassel 11 100
Kristin Erickson 12 96

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Season Bonus Points” tab_id=”1460861722385-d29467d0-c72c”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Alan Witwicki 25
Dale Huzar 25
Dan Bedard 25
Gord Horning 25
Kris Yip 25
Matt Thomson 25
Women Place Time Points
Erin Reynolds 25
Lanita Horning 25
Leanne Garrison 25

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Season Points for Technical Allowances” tab_id=”1460867957670-0bc4f90e-462f”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Dennis Procter 81

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Cycle Logic Quadrilogy 72km Road Race Results” tab_id=”1460868148993-589a7fe2-5e4f”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:00:14 100
Neil Hodgson 2 2:00:15 99
Dan Bedard 3 2:00:16 98
Frank Lucarelli 5 2:00:35 97
Rob Millar 5 2:02:10 96
Trevor Joyce 6 2:03:13 95
Nathan Blok 7 2:03:50 94
Alan Witwicki 8 2:04:06 93
Rob Vogt 9 2:04:07 92
Johnny Enemark 10 2:04:08 91
Matt Brown 11 2:04:09 90
Gord Horning 12 2:04:10 89
Ron Lowe 13 2:19:4 88
Bill Livingstone 14 (2 laps) 1:33:43 87
Dennis Procter Mechanical 86
Dave Murguly DNF
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 1:31:21 100
Erin Reynolds 2 1:33:4 99
Leanne Garrison 3 1:34:41 98
Natalie Vogt 4 1:34:42 97
Trina Brown 5 1:38:12 96
Lanita Horning 6 1:46:2 95

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Cycle Logic Quadrilogy 4.5km Time Trial Results” tab_id=”1460869541689-b172d6f2-0d65″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Nathan Blok 1 5:42 100
Kris Yip 2 5:49 99
Rob Millar 3 5:54 98
Neil Hodgson 4 5:56 97
Trevor Joyce 5 6:02 96
Artur Ciejka 6 6:10 95
Dan Bedard 7 (tie) 6:19 94
Gord Horning 7 (tie) 6:19 94
Matt Brown 9 6:236 92
Dave Murguly 10 6:25 91
Alan Witwicki 11 6:29 90
Dave Lee 12 6:33 89
Johnny Enemark 13 6:350 88
Ron Lowe 14 7:01 87
Bill Livingstone 15 7:17 86
TJ Winslade 16 7:53 85
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 7:06 100
Leanne Garrison 2 7:22 99
Erin Reynolds 3 7:28 98
Lanita Horning 4 7:30 97
Trina Brown 5 7:47 96

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Cycle Logic Quadrilogy Criterium Results” tab_id=”1460870634647-946a334d-4a64″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 99
Neil Hodgson 2 99
Rob Millar 3 98
Matt Brown 4 97
Trevor Joyce 5 96
Dan Bedard 6 95
Dave Lee 7 94
Johnny Enemark 8 93
Alan Witwicki 9 92
Gord Horning 10 91
Bob Hillhouse 11 90
Dennis Procter 12 89
TJ Winslade 13 88
Dave Murguly 14 87
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 100
Erin Reynolds 2 99
Lanita Horning 3 98
Leanne Garrison 4 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2015 Cycle Logic Quadrilogy 5.5km Hill Climb Results” tab_id=”1460904857360-cc4ce879-bd22″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Dan Bedard 1 11:39 100
Kris Yip 2 11:45 99
Neil Hodgson 3 12:27 98
Rob Millar 4 12:43 97
Trevor Joyce 5 12:44 96
Frank Lucarelli 6 13:07 95
Rob Vogt 7 13:28 94
Matt Brown 8 13:36 93
Nathan Blok 9 13:52 92
Artur Ciejka 10 14:00 91
Dave Lee 11 14:01 90
Johnny Enemark 12 14:03 89
Gord Horning 13 14:20 98
Dale Huzar 14 14:26 97
Alan Witwicki 15 15:08 96
Ron Lowe 16 15:14 95
Dennis Procter 17 19:39 94
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 16:22 100
Leanne Garrison 2 17:07 99
Erin Reynolds 3 17:48 98
Natalie Vogt 4 18:00 97
Lanita Horning 5 20:27 96

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”7.5km Time Trial Results” tab_id=”1460906387643-2fba81b6-2229″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 10:52 100
Rob Millar 2 11:21 99
Neil Hodgson 3 11:30 98
Gord Horning 4 12:38 97
Dan Bedard 5 12:45 96
Matt Brown 6 12:51 95
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 14:22 100
Lanita Horning 2 15:45 99
Kelly-Anne Heinrichs 3 17:47 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”12km Time Trial Results” tab_id=”1460907042050-75f306bc-fc00″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 17:12 100
Nathan Blok 2 17:15 99
Trevor Joyce 3 17:55 98
Rob Millar 4 18:04 97
Dan Bedard 5 18:38 96
Gord Horning 6 19:17 95
Matt Brown 7 20:02 94
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 21:09 100
Lanita Horning 2 23:37 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”46/93km Road Race Results” tab_id=”1460907355228-e540be7e-8fc0″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:28:39 100
Dan Bedard 2 2:28:40 99
Nathan Blok 3 2:29:31 98
Rob Millar 4 2:29:33 97
Frank Lucarelli 5 2:29:42 96
Alan Witwicki 6 2:31:34 95
Johnny Enemark 7 2:31:36 94
Matt Brown 8 2:32:46 93
Craig Birk 9 2:39:44 92
Rob Vogt 10 2:39:45 91
Gord Horning 11 2:45:09 90
Dale Huzar 12 (3 laps) 1:59:36 89
Trevor Joyce 13 (3 laps) 2:05:14 88
Dave Murguly DNF
Dennis Procter DNF
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 1:25:25 100
Erin Reynolds 2 1:37:36 99
Natalie Vogt 3 1:42:2 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Criterium Race Results” tab_id=”1460907968919-afe4bdb8-da16″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 100
Tom Skinner 2 99
Neil Hodgson 3 98
Dan Bedard 4 97
Johnny Enemark 5 96
Trevor Joyce 6 95
Rob Millar 7 94
Alan Witwicki 8 93
Dale Huzar 9 92
Matt Brown 10 91
Gord Horning DNF
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 100

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Cycle Logic 54/90km Road Race Results – Race Called Due to Accident” tab_id=”1460908002574-6ecc4e99-2fab”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 100
Dan Bedard 100
Neil Hodgson 100
Nathan Blok 100
Tom Skinner 100
Dave Murguly 100
Rob Millar 100
Gord Horning 100
Matt Brown 100
Dennis Procter 100
Greg Wetterlind 100
Craig Birk 100
Bill Livingstone 100
Johnny Enemark 100
Hendrik Dreyer 100
Matt Thomson 100
Trevor Joyce 100
Artur Ciejka DQ (racing with aerobars)
Doug Dewar DNF
Glen Montgomery DNF
Women Place Time Points
Marika Jurgens 100
Wendy Fiala 100
Lanita Horning 100
Trina Brown 100
Cindy Thomson 100
Natalie Vogt 100
Erin Reynolds 100

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Ava Maria 32km Time Trial Results” tab_id=”1460908065798-0533ec4d-88e6″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 46:31 100
John Courtney 2 46:53 99
Nathan Blok 3 48:22 98
Rob Millar 4 48:26 97
Dan Bedard 5 49:11 96
Artur Ciejka 6 49:52 95
Gord Horning 7 50:53 94
Dave Murguly 8 52:03 93
Matt Brown 9 54:48 92
Chris Ross 10 56:39 91
Dennis Procter 11 1:00:01 90
Greg Wetterlind 12 1:00:17 89
Glen Montgomery 13 1:01:47 88
TJ Winslade 14 1:09:16 87
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 57:41 100
Leanne Garrison 2 1:02:52 99
Trina Brown 3 1:08:02 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Evolve 42/62km Road Race Results” tab_id=”1460908111366-916de9b1-b136″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Tom Skinner 1 1:46:04 100
Kris Yip 2 1:46:05 99
Dan Bedard 3 1:46:06 98
Rob Millar 4 1:49:22 97
Trevor Joyce 5 1:50:46 96
Matt Thomson 6 1:50:47 95
Dave Murguly 7 1:50:48 94
Alan Witwicki 8 1:51:40 93
Craig Birk 9 1:51:41 92
Matt Brown 10 1:52:59 91
Nathan Blok 11 1:55:31 90
Gord Horning 12 2:03:55 89
Glen Montgomery 13 2:11:03 88
Greg Wetterlind 14 2:11:38 87
Hendrik Dreyer 15 (2 laps) 1:18:03 86
Bill Livingstone 16 (2 laps) 1:31:35 85
TJ Winslade 17 (2 laps) 1:45:30 84
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 1:17:57 100
Marika Jurgens 2 1:17:59 99
Wendy Fiala 3 1:18:00 98
Leanne Garrison 4 1:24:28 97
Lanita Horning 5 1:30:22 96
Cindy Thomson 6 1:36:21 95

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”12km Time Trial Results” tab_id=”1460908149163-44067ea5-60b2″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 17:09 100
Neil Hodgson 2 17:42 99
Nathan Blok 3 17:50 98
Rob Millar 4 18:21 97
Matt Thomson 5 (tie) 18:35 96
Trevor Joyce 5 (tie) 18:35 96
Dan Bedard 7 18:36 94
Artur Ciejka 8 18:39 93
Gord Horning 9 18:55 92
Craig Birk 10 18:59 91
Johnny Enemark 11 19:30 90
Dale Huzar 12 19:38 89
Matt Brown 13 19:40 88
Alan Witwicki 14 19:46 87
Greg Wetterlind 15 22:46 86
Glen Montgomery 16 22:48 85
TJ Winslade 17 25:29 84
Women Place Time Points
Adrienne Stedford 1 20:34 100
Wendy Fiala 2 21:10 99
Leanne Garrison 3 22:01 98
Lanita Horning 4 22:38 97
Kelly-Anne Heinrichs 5 27:29 96

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”7.5km TIme Trial Results” tab_id=”1460908187867-bf860788-ce71″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 10:54 100
Neil Hodgson 2 11:05 99
Nathan Blok 3 11:13 98
Doug Merrick 4 11:28 97
Rob Millar 5 11:41 96
Dan Bedard 6 11:58 95
Gord Horning 7 12:02 94
Tom Skinner 8 12:04 93
Alan Witwicki 9 (tie) 12:16 92
Dave Murguly 9 (tie) 12:16 92
Matt Brown 11 12:38 91
Dennis Procter 12 14:49 90
Glen Montgomery 13 14:50 89
TJ Winslade 14 15:29 88
Women Place Time Points
Wendy Fiala 1 13:50 100
Leanne Garrison 2 14:56 99
Lanita Horning 3 15:19 98
Kelly-Anne Heinrichs 4 17:37 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”Ruckus 55km Season Opener Road Race” tab_id=”1460908212203-82a3bc23-4fe5″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1:29:11 100
Tom Skinner 2 1:29:12 99
Neil Hodgson 3 1:29:13 98
Dan Bedard 4 1:29:14 97
Nathan Blok 5 1:29:54 96
Matt Thomson 6 1:30:07 95
Alan Witwicki 7 1:30:13 94
Doug Dewar 8 1:30:36 93
Rob Millar 9 1:31:19 92
Doug Merrick 10 1:31:20 91
Craig Birk 11 1:31:21 90
Dave Murguly 12 1:31:46 89
Johnny Enemark 13 1:33:26 88
Hendrik Dreyer 14 1:33:27 87
Gord Horning 15 1:34:16 86
Trevor Joyce 16 1:35:24 85
Bob Hillhouse 17 1:35:58 84
Bill Hellyer 18 1:41:29 83
Glen Montgomery 19 1:47:03 82
Dennis Procter 20 1:51:47 81
Ryan Todd 21 1:54:51 80
TJ Winslade 22 2:12:00 79
Women Place Time Points
Nikki Kassel 1 1:33:28 100
Marika Jurgens 2 1:41:28 99
Wendy Fiala 3 1:41:30 98
Adrienne Stedford 4 1:47:01 97
Kristin Erickson 5 1:47:02 96
Leanne Garrison 6 1:57:41 95
Lanita Horning 7 1:58:29 94

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_accordion active_section=”100″][vc_tta_section title=”2014 Overall Season Results” tab_id=”1460923517876-a101adc3-4799″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1297
Matt Thomson 2 1269
Rob Millar 3 1260
Dan Bedard 4 1245
Alan Witwicki 5 1227
Gord Horning 6 1126
Dale Huzar 7 1099
Johnny Enemark 8 912
Matt Brown 9 843
Neil Hodgson 10 786
Dennis Procter 11 780
Dave Murguly 12 738
Nathan Blok 13 578
Greg Wetterlind 14 496
Steve Wyer 15 472
Bill Hellyer 16 435
Dave Fuller 17 430
Derek Harnden 18 380
Ryan McMaster 19 371
Keith Bystrom 20 276
Artur Ciejka 21 271
Ron Lowe 22 264
Hayden Drygas 23 261
Hendrik Dreyer 24 257
Chris LaPointe 25 244
Bill Livingstone 26 239
Craig Birk 27 178
Robert Chavarie 28 176
Ryan Todd 29 165
Andrew Snaden 30 156
Andrew Lukaris 31 152
Doug Dewar 32 94
Scott Forrest 33 92
Arthur Roots 34 89
Andal Willard 35 87
Derek Ingram 36 86
Greg Tone 37 86
Glen Montgomery 38 86
Bryn Endacott 39 85
Clayton Wilkinson 40 83
Merle Tutte 41 81
Chris Bennett 42 80
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 1187
Erica Kang 2 984
Leanne Head 3 548
Marika Jurgens 4 400
Elizabeth Bennett 5 294
Erin Reynolds 6 99
Kathleen Cunniffe 7 99
Chrissy Blok 8 98
Dawn Taylor 9 0

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014 Bonus Points” tab_id=”1460923518081-0d4052c9-6941″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Alan Witwicki 100
Dale Huzar 100
Dan Bedard 100
Gord Horning 100
Johnny Enemark 100
Kris Yip 100
Matt Thomson 100
Neil Hodgson 100
Rob Millar 100
Steve Wyer 100
Women Place Time Points
Lanita Horning 100
Leanne Head 50

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014 Points for Technical Allowances” tab_id=”1460924084351-d0cea311-fedf”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Dan Bedard 102.5
Gord Horning 99.9
Women Place Time Points

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-07-05 Cycle Logic Quadrilogy Overall Results” tab_id=”1460924368859-3cda9cc3-504b”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 399
Matt Thomson 2 390
Rob Millar 3 (tie) 389
Neil Hodgson 3 (tie) 389
Matt Brown 5 380
Dan Bedard 6 (tie) 377
Alan Witwicki 6 (tie) 377
Johnny Enemark 8 371
Gord Horning 9 368
Dale Huzar 10 363
Keith Bystrom 11 276
Ron Lowe 12 (tie) 264
Bill Hellyer 12 (tie) 264
Dennis Procter 14 177
Doug Dewar 15 94
Artur Ciejka 16 92
Hendrik Dreyer 17 89
Andal Willard 18 87
Glen Montgomery 19 86
Women Place Time Points
Lanita Horning 12 (tie) 396
Erica Kang 2 395
Marika Jurgens 3 (tie) 100
Elizabeth Bennett 4 (tie) 99
Erin Reynolds 4 (tie) 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-07-05 Cycle Logic Quadrilogy Road Race Results” tab_id=”1460924755718-f1fb0022-b739″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1:58:07 100
Neil Hodgson 2 1:58:08 99
Rob Millar 3 1:58:09 98
Dan Bedard 4 1:58:10 97
Matt Thomson 5 2:03:32 96
Matt Brown 6 2:03:33 95
Alan Witwicki 7 2:03:34 94
Johnny Enemark 8 2:04:02 93
Gord Horning 9 2:04:03 92
Dale Huzar 10 2:04:04 91
Keith Bystrom 11 2:04:41 90
Hendrik Dreyer 12 2:10:46 89
Ron Lowe 13 2:10:47 88
Dennis Procter 14 2:20:19 87
Glen Montgomery 15 2:49:00 86
Bill Hellyer DNF
Women Place Time Points
Marika Jurgens 1 1:26:21 100
Erin Reynolds 2 1:31:03 99
Lanita Horning 3 1:41:09 98
Erica Kang 4 1:48:19 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-07-05 Cycle Logic Quadrilogy Time Trial Results” tab_id=”1460924836277-ab173063-84ef”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 5:48 100
Rob Millar 2 6:00 99
Matt Thomson 3 6:04 98
Neil Hodgson 4 6:06 97
Gord Horning 5 6:31 96
Keith Bystrom 6 6:35 95
Matt Brown 7 6:37 94
Alan Witwicki 8 6:43 93
Johnny Enemark 9 6:45 92
Dan Bedard 10 6:54 91
Ron Lowe 11 6:58 90
Dale Huzar 12 7:05 89
Bill Hellyer 13 7:10 88
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 7:40 100
Erica Kang 2 8:24 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-07-04 Cycle Logic Quadrilogy Criterium Results” tab_id=”1460924894777-852267b5-9b22″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 100
Matt Thomson 2 99
Matt Brown 3 98
Johnny Enemark 4 (tie) 97
Neil Hodgson 4 (tie) 97
Alan Witwicki 6 95
Rob Millar 7 94
Dale Huzar 8 93
Gord Horning 9 92
Bill Hellyer 10 91
Dennis Procter 11 90
Dan Bedard 12 89
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 100
Erica Kang 2 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-07-03 Cycle Logic Quadrilogy Hill Climb Results” tab_id=”1460924941927-af2e92b5-1cf3″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Dan Bedard 1 9:30 100
Kris Yip 2 9:48 99
Rob Millar 3 10:01 98
Matt Thomson 4 10:05 97
Neil Hodgson 5 10:09 96
Alan Witwicki 6 10:25 95
Doug Dewar 7 10:42 94
Matt Brown 8 10:51 93
Artur Ciejka 9 11:04 92
Keith Bystrom 10 11:15 91
Dale Huzar 11 11:22 90
Johnny Enemark 12 10:24 89
Gord Horning 13 11:35 88
Andal Willard 14 11:45 87
Ron Lowe 15 11:53 86
Bill Hellyer 16 12:13 85
Women Place Time Points
Erica Kang 1 13:07 100
Elizabeth Bennett 2 13:29 99
Lanita Horning 3 13:53 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-06-19 7.5km Time Trial Results” tab_id=”1460924994677-fbe16650-5a41″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 11:03 100
Rob Millar 2 11:17 99
Matt Thomson 3 11:23 98
Gord Horning 4 12:00 97
Dan Bedard 5 12:29 96
Alan Witwicki 6 12:34 95
Dave Murguly 7 12:43 94
Johnny Enemark 8 13:05 93
Dennis Procter 9 14:11 92
Greg Wetterlind 10 14:23 91
Women Place Time Points
Leanne Head 1 13:34 100
Lanita Horning 2 14:11 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-06-08 Ruckus 45/70/90km Road Race Results” tab_id=”1460925043006-95a1ae2b-d034″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:35:50 100
Matt Brown 2 2:35:51 99
Alan Witwicki 3 2:35:52 98
Rob Millar 4 2:35:53 97
Matt Thomson 5 2:35:54 96
Nathan Blok 6 2:35:55 95
Steve Wyer 7 2:35:56 94
Dave Murguly 8 2:35:57 93
Dale Huzar 9 2:35:58 92
Derek Harnden 10 2:35:59 91
Ryan McMaster 11 2:36:00 90
Craig Birk 12 2:42:46 89
Dennis Procter 13 (3 laps) 2:10:23 88
Dave Fuller 14 (3 laps) 2:14:16 87
Gord Horning Mechanical
Dan Bedard Mechanical
Women Place Time Points
Marika Jurgens 1 1:24:05 100
Erica Kang 2 1:32:02 99
Lanita Horning 3 1:47:54 98
Elizabeth Bennett 4 1:49:51 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-06-05 32.5km Time Trial Results” tab_id=”1460925108048-be355df8-b076″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 47:45 100
Rob Millar 2 48:23 99
Matt Thomson 3 48:49 98
Dan Bedard 4 50:14 97
Gord Horning 5 50:45 96
Nathan Blok 6 51:50 95
Dave Murguly 7 52:04 94
Alan Witwicki 8 53:21 93
Scott Forrest 9 53:28 92
Artur Ciejka 10 53:41 91
Matt Brown 11 53:55 90
Johnny Enemark 12 54:05 89
Dale Huzar 13 54:16 88
Dennis Procter 14 57:41 87
Greg Wetterlind 15 1:01:00 86
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 1:02:24 100
Erica Kang 2 1:05:26 99
Elizabeth Bennett 3 1:12:34 98

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-05-25 Pineview 54/70/90km Road Race Results” tab_id=”1460925191837-6d1ab4ea-0896″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 2:22:27 100
Dan Bedard 2 2:22:28 99
Matt Thomson 3 2:23:42 98
Nathan Blok 4 2:26:08 97
Alan Witwicki 5 2:26:09 96
Dave Murguly 6 2:26:10 95
Rob Millar 7 2:26:11 94
Ryan McMaster 8 2:28:41 93
Steve Wyer 9 2:32:02 92
Hayden Drygas 10 2:32:06 91
Dale Huzar 11 2:34:32 90
Craig Birk 12 2:34:36 89
Dave Fuller 13 2:34:37 88
Johnny Enemark 14 2:35:13 87
Hendrik Dreyer 15 2:35:16 86
Chris LaPointe 16 (4 laps) 2:27:07 85
Women Place Time Points
Marika Jurgens 1 1:31:17 100
Kathleen Cunniffe 2 1:40:14 99
Lanita Horning 3 1:47:28 98
Erica Kang 4 1:50:47 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-05-11 Pineview 20/40/60km Road Race Results” tab_id=”1460925246749-4eb53e4a-5c2d”][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1:45:23 100
Derek Harnden 2 1:45:24 99
Matt Thomson 3 1:45:25 98
Neil Hodgson 4 1:45:26 97
Alan Witwicki 5 1:45:27 96
Dan Bedard 6 1:45:28 95
Rob Millar 7 1:47:59 94
Ryan McMaster 8 1:48:00 93
Steve Wyer 9 1:48:33 92
Matt Brown 10 1:48:40 91
Dale Huzar 11 1:49:41 90
Dave Murguly 12 1:51:48 89
Artur Ciejka 13 1:51:50 88
Gord Horning 14 1:51:55 87
Greg Tone 15 1:52:37 86
Johnny Enemark 16 1:56:36 85
Bill Hellyer 17 1:56:49 84
Dave Fuller 18 1:56:50 83
Hendrik Dreyer 19 1:57:08 82
Merle Tutte 20 1:57:12 81
Hayden Drygas 21 2:01:43 80
Dennis Procter 22 2:03:55 79
Chris LaPointe 23 2:13:56 78
Andrew Snaden 24 (2 laps) 1:21:03 77
Andrew Lukaris 25 (2 laps) 1:31:33 76
Bill Livingstone 26 (2 laps) 1:31:34 75
Greg Wetterlind 27 (2 laps) 1:32:36 74
Women Place Time Points
Marika Jurgens 1 1:17:28 100
Leanne Head 2 1:24:07 99
Erica Kang 3 1:25:46 98
Lanita Horning 4 1:27:29 97

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-05-08 7.5km Time Trial Results” tab_id=”1460925301525-16cabc73-cf12″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Neil Hodgson 1 10:23 100
Kris Yip 2 10:24 99
Rob Millar 3 10:38 98
Matt Thomson 4 10:48 97
Nathan Blok 5 10:58 96
Ryan McMaster 6 11:11 95
Gord Horning 7 11:34 94
Alan Witwicki 8 11:36 93
Dave Murguly 9 11:41 92
Dan Bedard 10 11:43 91
Hayden Drygas 11 11:46 90
Dale Huzar 12 12:06 89
Dave Fuller 13 12:16 88
Bill Livingstone 14 12:36 87
Dennis Procter 15 12:56 86
Greg Wetterlind 16 14:13 85
Women Place Time Points
Leanne Head 1 13:07 100
Erica Kang 2 14:03 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-04-24 7.5km Time Trial Results” tab_id=”1460925349465-d967f007-a907″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Neil Hodgson 1 11:11 100
Kris Yip 2 11:18 99
Rob Millar 3 11:43 98
Matt Thomson 4 11:48 97
Nathan Blok 5 11:59 96
Gord Horning 6 (tie) 12:50 95
Dan Bedard 6 (tie) 12:50 95
Matt Brown 8 12:54 93
Derek Harnden 9 12:58 92
Dale Huzar 10 12:59 91
Dave Murguly 11 13:12 90
Arthur Roots 12 13:27 89
Robert Chavarie 13 13:45 88
Johnny Enemark 14 14:03 87
Derek Ingram 15 14:22 86
Dennis Procter 16 14:24 85
Alan Witwicki 17 14:52 84
Ryan Todd 18 15:04 83
Greg Wetterlind 19 15:58 82
Women Place Time Points
Leanne Head 1 14:17 100
Lanita Horning 2 14:58 99

[/vc_column_text][/vc_tta_section][vc_tta_section title=”2014-04-19 Ave Maria 55km Season Opener RR Results” tab_id=”1460925393393-0412eb9a-62d8″][vc_column_text]

Men Place Time Points
Kris Yip 1 1:31:50 100
Nathan Blok 2 1:33:40 99
Derek Harnden 3 1:33:41 98
Matt Thomson 4 1:33:42 97
Dale Huzar 5 1:33:43 96
Alan Witwicki 6 1:33:44 95
Steve Wyer 7 1:33:45 94
Dan Bedard 8 1:33:48 93
Rob Millar 9 1:35:08 92
Dave Murguly 10 1:38:04 91
Matt Brown 11 1:38:05 90
Gord Horning 12 1:38:06 89
Robert Chavarie 13 1:44:25 88
Bill Hellyer 14 1:44:26 87
Dennis Procter 15 1:44:27 86
Bryn Endacott 16 1:47:38 85
Dave Fuller 17 1:53:05 84
Clayton Wilkinson 18 1:53:06 83
Ryan Todd 19 1:56:28 82
Chris LaPointe 20 2:01:53 81
Chris Bennett 21 2:03:26 80
Andrew Snaden 22 2:13:55 79
Greg Wetterlind 23 2:14:08 78
Bill Livingstone 24 2:18:13 77
Andrew Lukaris 25 2:18:14 76
Neil Hodgson DNF
Women Place Time Points
Lanita Horning 1 1:55:10 100
Leanne Head 2 1:56:00 99
Chrissy Blok 3 1:57:02 98
Erica Kang 4 1:57:54 97
Dawn Taylor DNF

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_accordion][/vc_column][/vc_row]